KONJENİTAL EL DEFORMİTELERİ VE TEDAVİSİ

Bir organ olarak elin dış dünya ile iletişimimizde anahtar bir rolü vardır. Yetişkinlerin el problemlerinde elleri vasıtasıyla dünyayı tanıdıktan sonra hastalık geliştiği için zihinsel gelişimi çok etkilenmez fakat çocuklar pek çok şeyi dokunarak keşfeder. Bu yüzden doğumsal anomalilerde elin özel bir önemi vardır.

Yenidoğan anomalilerinin  %10’u üst ekstremite anomalisidir. Radial club hand, ulnar club hand, sindaktili, polidaktili, makrodaktili bunlardan bazılarıdır.

Bu deformitelerin düzeltilmesi çoğu zaman ciddi bir cerrahi bilgi birikimi ve deneyim gerektirir. Çocuk yaştaki el deformitelerinde, uygun yaşta uygun tedaviyi verebilecek cerrahi merkezlerde tedavi edilmesi çocuğun dünya ile iletişimini sağlamasında son derece yardımcı olacaktır.

 

 

YOUTUBE VİDEOLARIMIZA AŞAĞIDAKİ LİNKDEN ULAŞABİLİRSİNİZ ↓

Konjenital El Hastalıkları
Doğumsal Elde Şekil Bozuklukları
Doğumsal El Hastalıkları
Doğumsal El Hastalıkları Neden Oluşur
Doğumsal El Hastalıkları ile Ne Sıklıkla Karşılaşılıyor
Doğumsal El Hastalıkları Nedeni ile Takip Edilen Hasta Görüşleri
Yapışık Parmaklılık (Sindaktili)
Yapışık Parmak (Sindaktili)
Elde Fazla Parmaklılık (Polidaktili)
Doğuştan Elde Fazla Parmak (Polidaktili)
Ön Kol Kemik Eksikliği (Club Hand)
Parmakların Aşırı Büyümesi (Makrodaktili)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

El,El bileği, el bileği kırıkları,scafoid kırığı, kienböck hastalığı, geçmeyen el bileği ağrıları, el bileği kırıkları, Artroskopi, önkol kırıkları, çocuk kırıkları , yaşlılarda kırık tedavisi , Diz ağrısı ,diz artoskopisi, menüsküs, diz protezi, protez ,kalça protezi, omuz çıkığı, Omuz ağrısı, Omuz artroskopisi, Ayak bileği kırıkları, ayak bileği artroskopisi, halluks valgus, dirsek ağrısı, dirsek kırıkları,omuz kırıkları, sinir yaralanması, kalça kırığı , bacak kırığı, romatizma, kireçlenme, boyunda eğrilik, boyun ağrısı, ortopedik ayakkabı, ortopedik ortez protez, ortopedi,ortopedi travmatoloji, ortopedi doktoru, ortopedi nedir, kırık çeşitleri, kırık çıkıkta ilk yardım, kemik erimesi, kemik ağrısı,çıkık , burkulma , incinme , kemik hastalıkları, ganglion, karpal tünel, sinir sıkışması, tetik parmak, hareket kısıtlılığı, bel ağrısı, boyun ağrısı,